Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVENEC ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN  2009


MATEJ BENKO QUINTET - Time Against Us
ARTA, F10173   8595017417320

Miroslav Hloucal – trubka, křídlovka, Radek Zapadlo – tenor saxofon, Matej Benko – klavír, Tomáš Liška – kontrabas, baskytara, Pavel Zbořil – bicí nástroje a jako host Miriam Bayle – zpěv


J.S.BACH: INVENTIONEN UND SINFONIEN
ECM2043     028947663553

Till Fellner: klavír
Inventionen BWV 772 - 786
Sinfonien BWV 787 - 801
Francouzská suita č.5, G dur BWV 816

Více než čtyři roky čekali fanouškové na další bachovskou nahrávku od výjimečného rakouského klavíristy Tilla Fellnera. Jeho interpretace první knihy Dobře temperovaného klavíru, vydaná u ECM v roce 2004, získala mimořádný ohlas u kritiky. S dvouhlasými invencemi a trojhlasými sinfoniemi Fellner iluminuje kouzlo Bachových vlastně didaktických klavírních skladeb z let 1722/23, ve kterých prezentuje způsob polyfonické hry i kompozice. Snímek je završen swingově živou Bachovou pátou francouzskou suitou v G dur.


FLY – SKY & COUNTRY
ECM2067     602517950412

Mark Turner: tenor a soprán saxofony, Larry Grenadier: kontrabas, Jeff Ballard: bicí

ECM debut tria Fly, kolektivu bez "vedoucího", složeného ze tří významných amerických jazzmenů. Skupina vznikla vlastně na popud bubeníka Jeffa Ballarda již v polovině devadesátých let, ale dlouho se probouzela k aktivnímu životu. K aktivnímu nejen kompozičnímu přístupu všech tří členů Mark Turner říká: "Někdy je to saxofon, co přináší hlavní melodii. Jindy je to basa nebo bicí. Všecny role jsme si rozdělili." Album je vydáno v předvečer jejich turné zahrnujícího východní i západní pobřeží Spojených států a také koncerty ve Francii, Rakousku a Belgii.


NILS  ØKLAND – MONOGRAPH
ECM2069    602517924321

Nils Økland: hardangerské housle, viola d´amore, housle

První ECM sólový projekt norského houslisty, který se ale na labelu objevil již v rámci Christian Wallumrød Ensemble. Øklandova sólová hudba je inspirována bohatou norskou tradicí hry na smyčcové nástroje, její svobodou, variabilitou a individualitou, zároveň však ale to, co Nils hraje čistě folklórní hudbou není. Další důležitou inspirací je mu "osobnost" samotných nástrojů, na které hraje: viola d’amore a hardangerské housle a také staré housle z roku 1700.


MARK SINAN – FASIL
ECM2076    602517731547

Marc Sinan: kytara, Yelena Kuljic: zpěv, Lena Thies: viola, Julia Hülsmann: klavír, Marc Muellbauer: kontrabas, Heinrich Köbberling: bicí, perkuse

Písňový cyklus "Fasil", projekt kytaristy Marca Sinana a autora textu Marca Schiffera, vypráví o životě Aishi, velké lásce a nejmladší ženě proroka Mohammeda. Improvizace původně inspirované fragmenty korejské recitace nahrál Marc Sinan v Turecku. Spolu s písněmi Julie Hülsmann pak tvoří jakousi ottomanskou suitu. Roli Aishy zpívá Yelena Kuljić, zpěvačka, kterou němečtí novináři popsali jako "nejvíce vzrušující nový hlas současné jazzové scény".


JON HASSELL – LAST NIGHT THE MOON CAME...
ECM2077    602517926363

Jon Hassell: trubka, klávesy, Peter Freeman: bas, laptop, Jan Bang: živý sampling, Jamie Muhoberac: klávesy, laptop, Rick Cox: kytara, loops, Kheir Eddine M Kachiche: housle, Eivind Aarset: kytara, Helge Andreas Norbakken: bicí, Pete Lockett: bicí

25 let po dnes již slavném albu "Power Spot", se Jon Hassell vrací k ECM se svým kolektivem Maarifa Street, unikátní zpěvnou trumpetou a dubovým prostorným montážím.


VASSILIS TSABROPOULOS – THE PROMISE
ECM2081    602517733770

Vassilis Tsabropoulos: klavír

Tento řecký pianista měl již několik příležitostí prokázat své umění na labelu ECM: v post-billevansovském jazzu spolu s Arild Andersenem nebo v nomádských zvukových výletech s violoncellistkou Anjou Lechner. Na albu "The Promise" se tak trochu vrací ke svému dřívějším sólovému recitálu "Akroasis". Všechny skladby napsal Tsabropoulos, kromě řeckého tradicionálu "Djivaeri".

starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)

© Studio Svengali, květen 2023
coded by rhaken.net