Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVENEC ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN  2009


JON BALKE & AMINA ALAOUI – SIWAN
ECM2042 602517801516

Amina Alaoui: zpěv, Jon Hassell: trubka, elektronika, Kheir Eddine M Kachiche: housle, Jon Balke: klávesy, Helge Andreas Norbakken: perkuse, Pedram Khavar Zamini: zarb

Barokksolistene
Bjarte Eike: housle, Per Buhre: housle, Peter Spissky: housle, Anna Ivanovna Sundin: housle, Milos Valent: housle, Rastko Roknic: viola, Joel Sundin: viola, Tom Pitt: violoncello, Kate Hearne: violoncello, zobcová flétna, Mattias Frostensson: kontrabas, Andreas Arend: teorba, arciloutna, Hans Knut Sveen: cembalo, klavichord

Magická hudba s hlubokými kořeny. Posluchač je nejprve atakován silou hlasu Aminy Alaoui, vznášející se nad skladbami Jona Balkeho pro barokní ansámbl - se sólisty přicházejícími ze světa  jazzu, improvizace a tzv. early music. Se založením nových standardů v transkulturální hudbě Siwan ukazuje, čeho lze dnes dosáhnout, když umělci nejrůznějšího zázemí spojí svoji energii.


MIROSLAV VITOUŠ GROUP – REMEMBERING WEATHER REPORT
ECM2073     602517881372

Miroslav Vitouš: kontrabas, Franco Ambrosetti: trubka, Gary Campbell: tenor saxofon, Gerald Cleaver: bicí nástroje, Michel Portal: basklarinet

Vitouš byl jedním ze zakladatelů kapely Weather Report a pomohl utvářet její rannou a revoluční zvukovou podobu. Právě tohle tvořivé období Miroslav "oslavuje" svojí akustickou kapelou a fenomenální hrou. Zřejmou hudební empatii mezi Vitoušem a bubeníkem Geraldem Cleaverem je radost poslouchat, Ambrosetti a Campbell přispívají inspirovanými sóly – stejně jako host Michel Portal, další ikonická postava hudební historie. Materiál, téměř exklusivně od Vitouše, zmiňuje Wayne Shorterovo “Nefertiti” a Ornette Colemanovo “Lonely Woman” - stejně jako odkazuje na Milese Davise a Antonína Dvořáka.


EVAN PARKER ELECTRO-ACOUSTIC ENSEMBLE – THE MOMENT´S ENERGY
ECM2066     602517747982

Evan Parker: soprán saxofon, Peter Evans: trubka, Ko Ishikawa: shō, Ned Rothenberg: klarinet, basklarinet, shakuhachi, Philipp Wachsmann: housle, elektronika, Agustí Fernandez: klavír, preparovaný klavír, Barry Guy: kontrabas, Paul Lytton: pekruse, elektronika, Lawrence Casserley: elektronika, Joel Ryan: samply, elektronika, Walter Prati: počítače, Richard Barrett: elektronika, Paul Obermayer: elektronika, Marco Vecchi: zvuk

Pátý ECM disk Parkerova Electro-Acoustic Ensemble jehož pionýrská práce efektivně položila základ pro nový druh improvizujícího komorního orchestru, vytvářejíc čerstvé barvy spojením i kontrastem akustických nástrojů a elektroniky. Poslední "vydání" souboru přidalo některé nové členy - dva američany, Ned Rothenberga a Petera Evanse, oba dobře známé těm, kdo sledují improvizovanou hudbu a japonského hudebníky, Ko Ishikawu. S více akustickými nástroji ve výsledném mixu, soubor si teď  osvojil jak tradici tak modernu: Ko, například, hraje výlučně na shō, archaické bambusové ústní varhánky, znějící ovšem velmi futuristicky jsou-li zpracovány zvukovými "vědci" EAE.


ALFRED ZIMMERLIN: EURIDICE, CHAMBER MUSIC
ECM2045     028947632610

Carmina Quartett, Aequatuor, Aria Quartett

2. Smyčcový kvartet "mit kleinen Wellen an jedem Blattrand" (2003)
Euridice singt (2001-2003/04)
scéna pro soprán, hoboj, violoncello, klavír a CD
1. Smyčcový kvartet (2001/02)

Alfred Zimmerlin (* 1955), který si brzy získal mezinárodní pověst jako improvizující cellista, je dlouho znám ve svém rodném Švýcarsku jako skladatel silné zvukové imaginace. Jeho katalog více než 70 skladeb zahrnuje sólové kusy, hudbu s živou elektronikou vedle děl pro rádio či film. Debutové ECM album jej představuje třemi atraktivními skladbami pro malá obsazení, všechna v citlivém, avšak energickém provedení. “Euridice singt”,  35 minutová Scéna pro soprán, hoboj, violoncello, klavír a magnetofonový pás je napsána na libreto švýcarského básníka, rappera a improvizátora Raphaela Urweidera. Nikoli samotný Orpheus, ale Euridice a její smrt je ústředním tématem tohoto inteligentního zpodobnění často užívaného operního námětu z řecké mythologie.


Položka {ABLX016} nebyla nalezena.
JOHN McLAUGHLIN & 4TH DIMENSION – LIVE @ BELGRADE
ABLX016     827912087376    DVD

Live @ Belgrade je první DVD se záznamem celého koncertu Johna McLaughlina. Bylo natočeno v Srbsku na počátku léta 2008. Na albu vystupuje aktuální sestava skupiny 4th Dimension, v níž hraje McLaughlinův dlouholetý spoluhráč baskytarista Dominique di Piazza, známý pianista a bubeník Gary Husband a nejmladší člen kapely bubeník Mark Mondesir.


Položka {910153} nebyla nalezena.

VITTORIO GHIELMI – J.S.BACH: DIE KUNST DER FUGE
WW 910153     025091015320

Po několika letech příprav natočil gambista Vittorio Ghielmi se svým souborem Il Suonar Parlante jedno z vrcholných Bachových děl "Umění fugy" (Die Kunst Der Fuge). Jednotlivé hlasy rozdělil mezi violy da gamba a cembalo, popřípadě pianoforte. Ghielmy volí umělecký přístup, který přesvědčivě spojuje barokní a současnou interpretaci.


Položka {910156} nebyla nalezena.

LA GAIA SCIENZA – HAYDN IN LONDON
WW 910156     025091015627

V roce 1791 pozval Johann Peter Salomon, hudebník a impresário, Josefa Haydna do Londýna ke koncertnímu provedení jeho šestice symfonií. Jednou z těchto symfonií, která měla premiéru v Londýně v roce 1792, byla Symfonie G-dur op.94 "S úderem kotlů". Londýnský orchestr, který byl větší než orchestry, se kterými do té doby Haydn pracoval, mu dal novou možnost napsat symfonie s velkým obsazením smyčců, trubkami a tympány. La Gaia Scienza natočila Symfonii G-dur v úpravě pro kvartet, kterou vytvořil haydnův současník, pražský rodák Ludwig Venceslav Lachnitt. Na albu doplňují tuto úpravu 3 flétnová tria, která Haydn napsal ve Vídni.


Položka {910155} nebyla nalezena.
VALE TANGO – LIVE AT LA VIRUTA
WW 910155     025091015528

La Viruta je nejslavnější a největší klub v Buenos Aires, kde se provozuje tango. Příznivci tanga nejen z města, ale z celého světa zde navštěvují taneční lekce a taneční párty. Pianista a vedoucí Vale Tango, Andrés Linetzky vybral tento věhlasný klub pro natočení nového alba pro label Winter & Winter.

starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)

© Studio Svengali, červen 2022
coded by rhaken.net