Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

PROSINEC LISTOPAD ŘÍJEN ZÁŘÍ SRPEN ČERVENEC ČERVEN KVĚTEN DUBEN BŘEZEN ÚNOR LEDEN  2009


KIM KASHKASHIAN - Olivero / Mansurian / Steinberg
ECM New Series 2065     02894763281(8)

Betty Olivero: Neharót Neharót; Tigran Mansurian: Tagh of the funeral of the Lord / Oror / Three Arias: Sung Out the Window Facing Mount Ararat; Eitan Steinberg: Rava Deravin

Kim Kashkashian viola; Münchener Kammerorchester řídí Alexander Liebreich; Boston Modern Orchestra Project řídí Gil Rose; Kuss Quartet

Nové album Kim Kashkashian je citlivě poskládaným programem odkazujícím na fascinující propojení tří současných skladatelů z Izraele a Arménie. Základ pěti kompozic vychází z lidových lamentací Blízkého východu, arménské písně a chasidské melodie. 


J.S. BACH: THE SIX PARTITAS, BWV 825-830
ECM New Series 2001/02     02894766991(3)     *2CD

András Schiff: klavír

Po dokončení vysoce ceněného kompletu Beethovenova sonátového cyklu se András Schiff vrací k Bachovi se skvělou interpretací šesti partit nahraných živě v září 2007 na jednom z nejlepších klavírních pódiích v Evropě, v Neumarkt Reitstadl.
Cyklus, který byl v roce 1731 první skupinou skladeb, jež si Bach sám vydal, představuje jedinečnou stylistickou syntézu suitové formy. Ve své bachovské biografii z roku 1802, Nikolaus Forkel napsal, že “tak velkolepé skladby pro clavier nebyly do té doby k vidění a slyšení... tak brilantní, harmonické, expresivní a trvale neobvyklé jsou.” Ve srovnání s londýnskou studiovou nahrávkou z roku 1983 toto druhé provedení demonstruje Schiffův  stylistický vývoj směrem k větší svobodě, zvukové hloubce a radosti z frázování. Vskutku neobvyklé řazení jednotlivých partit – 5 – 3 – 1 – 2 – 4 – 6 – sleduje vzestupnou linku tónin od G dur po e moll.


NICOLO PAGANINI: 24 CAPRICCI PER VIOLINO SOLO, Opus 1
ECM New Series 2124      002894763318(1)

Thomas Zehetmair: housle

Provokující ECM nahrávka kompletu sonát pro sólové housle od Eugèna Ysaÿe – vydaná v roce 2004 za obrovského kritického ohlasu – nabídla vzorek virtuózní pyrotechniky jakou disponuje Thomas Zehetmair. Jeho (u firmy Teldec dávno nedostupná) verze capriccí z raných devadesátých let ihned nasadila vysokou laťku. V roce 2007 nahrál v rakouském klášteře svatého Gerolda své druhé – dokonce ještě ambicióznější – provedení. V interview s anglickým novinářem Ivanem Hewettem Zehetmair vysvětluje svůj stále rostoucí zájem o tento zvláštní repertoár: "Každý houslista vyrůstá s těmito skladbami, protože jsou to tak fantastické technické. Paganini někdy používal takové showmanské triky jako hrje hra opuze na jedné či dvou strunách. Ale, víte, všichni velcí hudebníci, kteří ho slyšeli, jako např. Schumann, ho brali naprosto vážně. Tato capriccia nejsou jen cvičeními nebo předváděcími kousky, jsou to velmi charakteristické skladby, plné poezie a fantazie."


GARY BURTON, CHICK COREA / CRYSTAL SILENCE
The ECM Recordings, 1972-79
ECM 2036-39     60251768057(9)     *4CD

Gary Burton: vibrafon; Chick Corea: klavír

Oslňující hra dvou jazzových kreativců se souhrnně představuje na setu 4 CD původními alby “Crystal Silence” a Grammy oceněné disky “Duet” a “In Concert, Zürich, October 28, 1979”. “Crystal Silence” (1972) bylo nahrávkou měnící směr moderního jazzu. Nahrávkou ohromně vlivnou. Když pak byl v roce 1978 nahrán “Duet”, Burton/Corea byli na titulcích po celéím světě. O Gary Burtonovi se navíc tvrdí, že “In Concert” – album z Curychu je jeho nejlepší nahrávkou vůbec. Toto nové ECM vydání dua obsahuje také dva tracky dříve na CD neuvedené. CD set tak rozšiřuje řadu ECM "historické série", kde se představily Jarrettovy “Setting Standards”, “Life’s Backward Glances” Steve Kuha a “The Codona Trilogy”.
V roce 2008 vydaly Concord Records “The New Crystal Silence”, album, které se ihned dostalo na vrcholek americké jazzové hitparády. Nyní ovšem přichází čas, aby mladá generace objevila podstatu věci – originální, autentické “Crystal Silence”.


MANFRED SCHOOF QUINTET / RESONANCE
ECM 2093/94     60251780453(1)     *2CD

Manfred Schoof: trubka, křídlovka; Michel Pilz: basklarinet; Jasper Van’t Hof: klavír, elektrické piano, varhany; Rainer Brüninghaus: klavír, syntezátor; Günter Lenz: kontrabas; Ralf Hübner: bicí nástroje

První CD vydání hudby Manfreda Schoofa ze tří původních ECM/Japo alb ze sedmdesátých let – “Scales”, “Light Lines”, and “Horizons”. “Resonance” je tak osobní kompilací tohoto německého trumpetisty. Schoofův kvintet byl vřele vítanou kapelou na evropské jazzuové scéně sedmdesátých let a LP “Scales” vyhrálo cenu německé kritiky jako nejlepší album roku (Grosser Deutscher Schallplattenpreis 1977).


Položka {ACT9475} nebyla nalezena.
KÜHN, BEKKAS, LOPEZ – OUT OF THE DESERT
ACT 9475     614427947529

Nové album Out Of The Desert je již druhým společným multižánrovým projektem jazzového pianisty Joachima Kühna, marockého instrumentalisty a zpěváka Majida Bekkase a španělského bubeníka a perkusisty Ramona Lopeze. Hlavní protagonisty na některých snímcích doplňují lidoví hudebníci Maroka, Beninu a ze saharské pouště.Položka {ACT9490} nebyla nalezena.
VINCE MENDOZA & METROPOLE ORCHESTRA – EL VIENTO
ACT 9490     614427949028

El Viento – The Garcia Lorca Project je po albech Jazzpana I & II další fascinující orchestrální projekt spojující flamenco a jazz. Skladatel, aranžér a dirigent Vince Mendoza připravil tento projekt spolu s holandským Metropole Orchestra, jehož je šéfdirigentem. Toto těleso v sobě zahrnuje dvě složky: jazzový bigband a symfonický orchestr. Díky velkému nástrojovému obsazení doplněnému o přední sólisty flamenca dociluje Mendoza mohutného orchestrálního zvuku, v aranžích španělských lidových skladeb i v původních kompozicích.


Položka {910161} nebyla nalezena.
BEDROCK – PLASTIC TEMPTATION
WW 910 161     025091016129

Divoké improvizace, remixy vlastních zvuků a rytmů, dance a house – to vše nabízí nové album tria Bedrock vedeného klávesistou Uri Cainem. Jeho spoluhráči jsou basista Tim Lefebvre a bubeník Zach Danciger. Joko hosté se na labu představí perkusistka Elizabeth Pupo – Walker a zpěvačka Barbara Walker.


Položka {910159} nebyla nalezena.
HANS ABRAHAMSEN – SCHNEE
WW 910 159     025091015924

Nové album Schnee představuje současného dánského skladatele Hanse Abrahamsena. Jeho kompozice byla inspirována kánony J.S.Bacha, která Abrahamsen v 90.letech aranžoval.

starší novinky najdete v rubrice archiv menu Distribuce 2HP (vlevo)

© Studio Svengali, květen 2023
coded by rhaken.net