Vítejte na eshopu ARTA Music cz en

VÍT ŠVEC TRIO
Keporkak

 

F10131   [8 595017 413124]   vyšlo 11/2004       recenze

play all Keporkak - Vít Švec Trio 56:21
1.
Follow the Whales 8:53
2.
Evening Prelude 5:32
3.
Dreamer 5:13
4.
Smilla 5:46
5.
Information No.5 2:41
6.
Information No.6 2:33
7.
Information No.7 4:33
8.
Blues for Michael 6:41
9.
Beneath a Storm Surge 6:27
10.
Fishtail Tale 5:20
11.
Monkfish 2:10

VÍT ŠVEC TRIO
Matej Benko - klavír
Vít Švec - kontrabas
Jan Linhart - bicí nástroje

 
 

Na nově postavené trio Víta Švece jsem byl velmi zvědav. Zvlášť po úspěchu předchozí latino-taneční podoby, za kterou CD Aanderud, Švec, Razím: Trio '02 dostalo Cenu Harmonie za nejlepší jazzovou nahrávku roku 2002. A nutno říct, že nový snímek předčil má očekávání, která ostatně vznikla spíše na základě kategorií vytvořených Mexičanem Markem Aanderudem, jehož ruce zejména formovaly minulé album. Keporkak je ale jiného ražení, proto jej ani nelze příliš srovnávat s deskou předchozí.
     Švec se tu obklopil o generaci mladšími spoluhráči z pražské "Ježkárny". Deska je především brilantním koncertem mladičkého klavíristy Mateje Benka. Ten se hned v úvodu představuje svěže temperamentní "velrybí" improvizací ve Follow the Whales, v zápětí však ukazuje i své prvotní interpretační přednosti v přednesové Evening Prelude. Benkova hra je až panensky čistá, průzračnost jeho melodiky je nicméně doprovázena dokonalou řídící schopností a citem pro kolektivní empatii. Vcítění je vůbec pro klavírní trio více než nezbytným předpokladem smysluplnějšího trvání.
     Benko ale hlavně celému disku vtiskuje svou skladatelskou vizi, jen dvě skladby totiž pocházejí od "leadera". Kompozičně se prešovský rodák naštěstí vyhýbá zavedeným "newyorským schématům", prvky moderní vážné a latinsko-americké hudby tu integruje do celku "klasicky" jazzové rytmiky s naprostou samozřejmostí. Zvukově jsou tyto žánrové přesahy na CD velmi plasticky zachyceny, otázkou je, jak dobře tyhle nuance uslyšíme při klubových představeních. Vít Švec dal příležitost nápaditému hráči, který se nejen nebojí originálních experimentů (uprostřed Information No. 7 jako bych slyšel kousek Kratochvílova Toleda, ve Švecově swingujícím Blues for Michael zřejmě zaznívá motiv jednoho z televizních Večerníčků), ale hlavně je technicky a přednesově (hlavní přednost) zvládá. Ostatně, sám Benko jazzovou interpretaci vyučuje na konzervatoři.
Jestliže jsem vyhrazený prostor věnoval především Benkovi, pak proto, že Keporkak osvětluje něco pozitivního z nejmladší generace jazzmenů. A neotřelosti, které dal kontrabasista Vít Švec šanci, si cením nejvíce. O to víc, že není samoúčelná.

Petr Vidomus, Harmonie 2005/03

další nahrávky výše uvedených umělkců:
   

© Studio Svengali, červenec 2024
coded by rhaken.net